Bölcsődei fejlesztések Bács-Kiskun megyében
2018. május 2-ával megkezdődött Kecel Város Önkormányzata és konzorciumi partnerei „Bölcsődei fejlesztések Bács-Kiskun megyében” című, 39 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatású projektjének megvalósítása. A projekt keretében 10 helyi önkormányzat, 1 nemzetiségi önkormányzat, 3 önkormányzati társulás, 1 közhasznú egyesület és a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat 100 %-os tulajdonában lévő nonprofit szervezet nyújt be támogatási kérelmet a 0-3 éves gyermekek bölcsődei ellátásának, az ennek keretében nyújtott szolgáltatások minőségének javítása érdekében.
A konzorcium vezetője: Kecel Város Önkormányzata
Konzorciumi partnerek:
- Bátmonostor Községi Önkormányzat
- Bugac és Bugacpusztaháza Intézményfenntartó Társulás
- Dunavecse Város Önkormányzata
- Gara Községi Önkormányzat
- Hajósi Német Nemzetiségi Önkormányzat
- Jakabszállás Község Önkormányzata
- Jánoshalma Városi Önkormányzat
- Jászszentlászló-Móricgát Község Önkormányzatok Társulása
- Kiskunhalas Város Önkormányzata
- Tisza menti Köznevelési és Gyermekjóléti Társulás
- Orgovány Nagyközség Önkormányzata
- Soltvadkert Város Önkormányzata
- Szabadszállás Város Önkormányzata
- Apraja Falva Közhasznú Egyesület
- Tiszakécske Város Önkormányzata
- Bács-Kiskun Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
A projektet megvalósító konzorcium célul tűzte ki a kisgyermekes családok munkaerőpiacra történő visszajutását oly módon, hogy a bölcsődéiket kellemes, hangulatos és jövőbe tekintő légkörré kívánják alakítani, úgy, hogy ezáltal még több szülő a gyermekét jó szívvel a bölcsőde intézményébe írassa. Ez elősegíti a szülők munkavállalását, hiszen mindkét szülő nyugodtabban vállal úgy munkát, sokkal koncentráltabban tud saját munkavégzésére összpontosítani, ha tisztában van azzal, hogy gyermeke egészségére, igényeire a lehető legalaposabb módon odafigyel a nevelőtestület. A vidéki települések vonzerejét is növeli a bölcsődei ellátáshoz való hozzáférés javítása és a szolgáltatások minőségének fejlesztése.
Az eszközlistákban feltüntetett tárgyak, eszközök beszerzésével konzorciumi partnerek tovább szeretnék növelni a kisgyermekek ismereteit önmagukról, valamint tágabb és szűkebb környezetünkről. Fejleszteni kívánják a finom-motorikus készségeit, hozzá szeretnének járulni az egészséget testi, lelki, értelmi és érzelmi fejlődésükhöz. Ezeket a célokat szem előtt tartva válogattak össze a szerepjátszáshoz, a konstruáláshoz, az érzékelés- és észlelésfejlesztéshez, az anyanyelvi és művészeti neveléshez, mozgásfejlesztéshez szükséges kül- és beltéri játékokat, eszközöket. Mindezen játékok megfelelő tárolásának érdekében szükségesek a tárolók, bútorok beszerzése is.
A megvalósítók további céljai között szerepel mosókonyha fejlesztése mosó- és szárítógéppel. A lecserélendő mosógépek már régiek, ehhez mérten jelentkeznek is a különböző meghibásodások. A szárítógép hiányát a pályázók főként a téli időszakban és az esetenként a gyermekek körében előforduló vírusos megbetegedések idején érzik meg. Az említett okok miatt szeretnének új mosógépet és egy szárítógépet a pályázat kapcsán beszerezni, ezzel a fejlesztéssel hatékonyabbak lennének a különböző textíliák tisztítása, mosása, szárítása (ágynemű, ágyneműhuzat, textil pelenka, plédek, bölcsődei ruhák, stb.), gyorsabban visszakerülhetnek a csoportokba a mosható játékok is (textilbabák, plüssök, szerepjátszáshoz szükséges ruhák, stb.), illetve hatékonyabbak lehetnek a fertőzések
kialakulásának megelőzésében.
A projekt keretében beszerzésre kerül nevelőmunkát segítő IKT eszköz, ami a mindennapi munka része, gyerekekkel zenehallgatásra, képek, filmek nézésére, rendezvények visszanézésére használják, a napi jelentéseket, dokumentációt készítik rajtuk.
ZÁRÓKÖZLEMÉNY
A projekt záró sajtóközleménye lentebb olvasható, vagy az alábbi linkre kattintva letölthető.