• FLORA

Rólunk

A Bács-Kiskun vármegyei település, Kecel legnagyobb rendezvénye a FLORA Virágfesztivál, melyet 1982-ben rendeztek meg első alkalommal, akkor még Kistermelők Országos Virágkiállítása és Kötészeti Versenye néven. A ,,Tavasz a télben” szlogen jól mutatta a célt: színt vinni a szürke téli hétköznapokba. A különleges virágok és virágkötészeti kompozíciók bemutatása néhány év alatt népszerű lett nem csak az országban, de a határokon túl is így hazai kertészekhez rövidesen külföldi szakemberek és kiállítók is csatlakoztak. A hagyományosan december első hétvégéjén megrendezett kiállításon megtalálhatók a hazánkban termesztett vágott- és szárazvirágok, dísznövények, faiskolai áruk széles palettája.

A rendezvény szervezését Téglás András, a T.G. Virágdekor és Szakképző Iskola és Kollégium egykori alapító igazgatójától Kecel Város Önkormányzata, valamint intézményei vették át 1986-ban. A rendezvény hivatalos életkorát is ettől az időponttól tartjuk számon. Sajnos a COVID ideje alatt három évben elmaradt a sokak által oly várt téli programsorozat, de a lelkesedés a szervezők, a kiállítók és résztvevők részéről egyaránt megmaradt.

Az eltelt évtizedek során nemcsak a szervezőknek, hanem a virágtermelőknek és virágkereskedőknek is meg kellett tapasztalniuk, mennyit változott a szakma. A kezdeti időkben a szövetkezetek, termelői csoportok óriási standokon mutatták be virágaikat, termékeiket, mára a kisebb négyzetméteres standokat részesítik előnyben. Az idők folyamán a látogató létszám is változott, a „boldog békeidőkben” mintegy tizenhatezren látogattak el az alföldi kisvárosba, azért, hogy részesei lehessenek a színpompás virágkavalkádnak.

A Városi Sportcsarnok ad otthont a virágiállításnak, melynek évek óta van egy-egy központi témája. Az ideié: „Kétkeréken-négykeréken” – Virágok között. A szakmai programok sorát erősíti, hogy Kecel Város Önkormányzata, a Virágkötők, Virágkereskedő Vállalkozók Magyarországi Szakmai Egyesülete közösen szervezi meg az ifjúsági virágkötészeti versenyt, melyre idén három hazai (Budapest, Szentes, Szombathely) és egy horvát iskola tanulói jelentkeztek, hogy összemérjék tudásukat, három versenyfeladatban: Névnapi csokor túramotoros férfiaknak, Veterán motorok és a karácsony, Az első adventi koszorú újra gondolva.

A diákok munkáját az egyesület értékeli, a virágkiállítók standjait a hagyományoknak megfelelően termékzsűri bírálja. 

A szervezők igyekeztek arra törekedni, hogy a rendezvény családbaráttá váljon, tartalmas kisérőprogramokat kínáljon az ide érkezőknek valamennyi korosztály számára. Az idén először koncerttel kedveskednek a látogatóknak. A szombati napon, 16 órától a méltán népszerű Csík Zenekar lép fel a Városi Sportcsarnok szabadtéri színpadán.

A virágkiállítás méltó társa a Keceli Országos Fazekaskiállítás, melyre évről-évre térnek vissza az ország minden tájáról fazekasmesterek. A főszervező, Kovács László kalocsai fazekasmester, a Népművészet Mestere, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja szerint ez az országban egyedülállónak mondható a kiállítás, mert ezt a szakma szervezi saját magának. A fazekas kiállítás védnöke kezdetek óta Imre Károly, a Bács-Kiskun Vármegyei Önkormányzat Közművelődési Intézetének nyugalmazott igazgatója, Kecel város díszpolgára. A fazekas szakma idén ünnepli a Miskakancsó 200 éves évfordulóját, ebből az alkalomból a Kalocsai Fazekas Alkotóház pályázatot hirdetett. Az eredményhirdetésre a fazekaskiállítás megnyitóján a szombati napon kerül sor 14 órától a Városi Könyvtár és Művelődési Ház nagytermében.

A rendezvény ideje alatt nyitva áll az - egykoron Kecelen létező – Mari néni kocsmája. Az ide érkező látogatók minőségi borokat kóstolhatnak, miközben megtekinthetik a mesterségeket bemutatók portékáit.

A rendezvény helyszíne a Városi Könyvtár és Művelődési Ház, a Városi Sportcsarnok, a Városi Múzeum, a II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda épületei közös udvart fognak közre, ahol idén először kerül megrendezésre az Adventi Forgatag, amelynek színpompás része lesz a Mikulásház és a Dottó városnéző kisvonat.

A keceli intézmények mellett a helyi önkéntesek, közösségek is tevőlegesen részt vesznek a programok megvalósításában, így a helyi termelők is szívesen bemutatják termékeiket.

A Városi Könyvtár és Művelődési Ház előtt megtalálható a város adventi koszorúja, a betlehem és a város karácsonyfája. Az adventi várakozás idején nagy hagyománya van az adventi gyertyagyújtásoknak is. A FLORA Virágfesztivál idején, vasárnap 16 órakor kerül sor a második gyertya meggyújtására.

Várjuk Önt és családját is Kecelre gazdag kulturális kínálattal,
népművészeti termék-, ajándék- és dísznövényvásárral!

szechenyi2020